مزایای استفاده از دیگ زودپز

 

نکات مهم قبل از اولین استفاده

 

بهتر از قبل از استفاده از زود پز مقداری شیر با آب مخلوط کرده داخل زودپز ریخته تا کاملا جوش بیاید . بعد از نیم ساعت جوشیدن محتویات زود پز را خالی کرده به خوبی با مایع ظرف شوئی شسته و آب کشی کنید بعد از آن می توان غذاهای منا سب خانه خود را در آن پخت . 

اگر از این طریق استفاده نشود به احتمال زیاد ممکن است که زود پز شما سیاه شود .

انتخاب شعله متناسب با اندازه کف ظرف را در مورد همه ظروف علی الخصوص دیگ زودپز مدنظر قرار دهید.

 هرگز از شعله زیادی که زبانه میکشد و تا دسته های دیگ میرسد استفاده نکنید، چون باعث آسیب زدن به کیفیت مواد غذایی وهمچنین دسته های دیگ و لاستیک محافظ درب زودپزمی گردد.

 

مزایای پخت مواد غذایی در زودپز

 

در زودپز چون پخت غذا در يك ظرف كاملا در بسته و تحت فشار انجام مي‌شود و به اين ترتيب مدت زمان پخت غذا كاهش خواهد يافت.

با افزايش فشار دماي جوش مايعات افزايش و با كاهش فشار اين دما كاهش مي‌يابد. وقتي غذا را همراه با مقداري آب داخل زودپز مي‌ريزيم و در آن را

مي‌بنديم، آب به جوش آمده و بخار مي‌شود. با افزايش ميزان بخار آب در زودپز فشار داخل ظرف هم افزايش يافته و به اين ترتيب نقطه جوش آب بالا مي‌رود.

وقتي مواد غذايي در دماي بالاتري قرار مي‌گيرند سرعت پخت آنها افزايش يافته و به اين ترتيب غذا در مدت زمان كوتاه‌تري آماده خواهد شد.

در زودپز، بخار بسيار داغي ايجاد مي‌شود كه موجب مي‌شود دماي درون ظرف به 300 درجه سانتي‌گراد افزايش يابد.

اين در حالي است كه در ديگ‌هاي معمولي كه در پخت غذا از آنها استفاده مي‌شود هيچ‌گاه دماي هوا تا اين اندازه افزايش نخواهد يافت. به اين ترتيب در زودپز بدون اين كه ويتامين‌ها و مواد معدني موجود در يك ماده غذايي از بين برود سرعت پخت آن ماده غذايي افزايش مي‌يابد.
همچنین استفاده از زودپز در مناطقي كه در ارتفاعات قرار گرفته‌اند بسيار موثر است. از آنجايي كه در مناطق مرتفع به علت كاهش فشار جوي آب در دماي پايين‌تري به جوش مي‌آيد استفاده از زودپز مي‌تواند اين محدوديت را از ميان بردارد.

 

آیا زود‎پز مواد مغذی غذا را از بین می‎برد؟!

 

خوشبختانه درست برعکس است. چون رمز کار زود‎پز فشار بالاست، نه حرارت بالا و درست به همین دلیل بیشتر خاصیت مواد غذایی در آن حفظ می‎شود. در ‎حالی که در روش‌های دیگر به خاطر بالا بودن زمان پخت، خواص بیشتری از مواد از دست می‎رود. مواد حفظ شده در روش‎های مختلف پخت (مطابق یک تحقیق):

– جوشاندن ۷۵-۴۰ درصد مواد مغذی را حفظ می‎کند.
– روش کبابی و بخار‎پز، ۹۰ درصد مواد را حفظ می‎کند (در بعضی موارد نیمی از مواد نابود می‎شوند).
– زود‎پز، با حفظ ۹۵-۹۰ درصد مواد، بهترین جایگاه را دارد.

 

منطقی و کاملا اثبات شده است! زیرا زود‎پز علاوه بر اینکه به دمای بالا نیازی ندارد، زمان پخت را هم کوتاه می‎کند و چون خواص مواد پخته شده جذب آب آن شده اند می تواند سوپ کاملا مغذی را برای شما بسازد.
مثلا اسید فتیک موجود در غلات که در غذاهایی مثل غلات و دانه‎ها، آب بیشتری جذب کنند و در نتیجه باعث می شود برای هضم و به دستگاه گوارش فشار کمتری وارد شود.

هشدار مهم بعضی فرضیات نشان می‎داد که زود‎پز مواد بیشتری را از بین می‎برد، اما با مطالعه و تحقیق بیشتر معلوم شد که بیشتر این مواد مغذی در آب غذا حل شده‎اند. پس سعی کنید موقع خوردن غذاهایی که با زود‎پز آماده شده، آب آن را بیشتر مصرف کنید و یا از آن برای درست کردن سوپ و سُس استفاده کنید.

***استفاده از «زودپز» باعث از بین رفتن ارزش ماده غذایی نمی‌شود***

 

به نقل از سایت سلامت نیوز:

سلامت نیوز:استفاده از «زودپز» باعث از بین رفتن ارزش ماده غذایی نمی‌شود;
سلامت نیوز:معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در روش پخت تحت فشار (استفاده از زودپز)، چون میزان اکسیژن کم می‌شود و هوای آزاد به ظرف راه ندارد و زمان پخت هم کاهش می‌یابد ارزش ماده غذایی از دست نمی‌رود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دکتر سید علی وکیلی با بیان این مطلب گفت: روش تحت فشار، روش مناسبی برای طبخ غذاست، چرا که هم زمان پخت به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد و هم مواد غذایی، به خصوص غذاهایی که به روش جوشاندن یا به اصطلاح آب پز می‌شوند، کمتر در معرض اکسیژن قرار می‌گیرند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: با استفاده از زودپز چون میزان اکسیژن کم می‌شود و هوای آزاد به ظرف راه ندارد و زمان پخت هم کاهش می‌یابد ارزش ماده غذایی از دست نمی‌رود.

این مسئول یادآور شد: کاهش ویتامین C در پخت معمولی حدود 70 درصد است، در روش تحت فشار بیشتر از 34 درصد نخواهد بود، ویتامین B1 در پخت معمولی 55 درصد کاهش می‌یابد در حالی که در روش تحت فشار بیش از 12 درصد کاهش پیدا نمی‌کند، ویتامین B2 نیز در پخت معمولی 50 درصد کاهش می‌یابد و در روش تحت فشار، میزان کاهش آن به صفر می‌رسد از این روز روش مناسبی برای طبخ است.

** بنابراین استفاده از «زودپز»نه تنها باعث از بین رفتن ارزش ماده غذایی نمی‌شود بلکه باعث حفظ خواص و مواد مغذی در حین پخت می شود**.